Послуги центру колективного користування науковим обладнанням
«Сучасні технології дослідження речовини Землі та Сонячної системи»

Вид досліджень (робіт) Характеристика параметрів
1 Оптико-мікроскопічне дослідження гірських порід та руд Визначається мікроструктура та фазовий склад зразків гірських порід, руд та інших природних/техногенних утворень. Метод дослідження – оптична мікроскопія прохідного та відбитого світла. Дослідження проводиться на універсальних поляризаційних мікроскопах «ПОЛАМ РП-1».
2 Електронно-зондовий мікроаналіз Забезпечує локальне (мікрооб’єм мікронного рівня) визначення вмісту елементів від Nа до U в мінералах та інших природних/техногенних утвореннях. Метод визначення – електроннно-зондовий рентгеноспектральний (EMP). Вміст визначається в масових частках (wt%), діапазон вимірювання від 0,0n до 100 wt%. Межа визначення (DL) – 0,0n-0,n wt%. Похибка – не гірше +10 відн.% для концентрацій ≥10×DL. Вимірювання проводиться на растровому електронному мікроскопі-мікроаналізаторі «РЕММА-202М» (діапазон прискорюючої напруги 0,2-40 кВ).
3 Електронно-мікроскопічне дослідження гірських порід та інших об’єктів Визначається мікроструктура та фазовий склад зразків гірських порід, руд та інших природних/техногенних утворень. Метод дослідження – скануюча електронна мікроскопія (SEM). Дослідження проводиться на растровому електронному мікроскопі-мікроаналізаторі «РЕММА-202М».
4 Визначення вмісту головних компонентів (SiO2, TiO2, Al2O3, Fe2O3total (FeOtotal), MnO, MgO, CaO, Na2O, K2O, P2O5, S, Cl, LOI) Характеризує «матричний» хімічний склад гірських порід, мінералів, руд, продуктів їх переробки та інших природних/техногенних утворень. Метод визначення – хвилеводисперсійний рентгенофлуоресцентний (WD XRF). Вміст визначається в масових частках (wt%), діапазон вимірювання від 0,01 до 100 wt%. Межа визначення (DL) – 0,001-0,1 wt%. Похибка – не гірше +10 відн.% для концентрацій ≥10×DL. Вимірювання здійснюється на багатоканальних рентгенівських спектрометрах «СРМ-25».
5 Визначення вмісту мікроелементів (від Ni до U) Характеризує вміст мікроелементів (в т.ч. токсичних та рудних) в гірських породах, мінералах, рудах, продуктах їх переробки та інших природних/техногенних утвореннях. Метод визначення – енергодисперсійний рентгенофлуоресцентний (ED XRF). Вміст визначається в масових частках (wt%), діапазон вимірювання від 0,000n до 100 wt%. Межа визначення (DL) – 0,000n-0,01 wt%. Похибка – не гірше +10-15 відн.% для концентрацій ≥10×DL. Вимірювання здійснюється на рентгенівських спектрометрах СЕР-01 «ElvaX-Mini» та СЕР-01 «ElvaX-Light».
6 Визначення вмісту мікроелементів (Ba, La, Ce, Pr, Nd) Характеризує вміст мікроелементів. Метод визначення – енергодисперсійний рентгенофлуоресцентний (ED XRF). Вміст визначається в масових частках (wt%), діапазон вимірювання від 0,001 до 100 wt%. Межа визначення (DL) – 0,000n-0,01 wt%. Похибка – не гірше +10-15 відн.% для концентрацій ≥10×DL. Вимірювання здійснюється на рентгенівському спектрометрі «РФС РД».
7 Ідентифікація фаз (мінералів) та визначення фазового складу полімінеральних зразків Забезпечує діагностику мінералів та визначення мінерального складу гірських порід та інших природних/техногенних утворень. Метод визначення – рентгено-дифракційний (XRD). Вимірювання проводиться на комп’ютеризованому рентгенівському дифрактометрі «ДРОН-УМ1».
8 Визначення вмісту мікроелементів в індивідуальних мікрозернах мінералів Забезпечує діагностику мінералів та визначення вмісту домішкових елементів (Sr, Y, La, Ce, Th, U, Pb тощо) в їх індивідуальних мікрокристалах розміром ≥30-50 мкм. Метод визначення – енергодисперсійний рентгенофлуоресцентний у варіанті «міні» (mini-XRF). Вміст визначається в масових частках (wt%), діапазон вимірювання від 0,000n до 100 wt%. Межа визначення (DL) – 0,000n-0,n wt%. Похибка – не гірше +10 відн.% для концентрацій ≥10×DL. Вимірювання проводиться на рентгенівському спектрометрі «МікроРФС».
9 Визначення густини Забезпечує визначення густини гірських порід і будівельних матеріалів (об’ємна, позірна мінералогічна) в сухому і насиченому станах.
10 Визначення пористості Забезпечує визначення відкритої, ефективної та динамічної пористості гірських порід і будівельних матеріалів з використанням газоволюметричного і гідростатичного методів.
11 Визначення проникності Забезпечує визначення абсолютної та фазової проникності гірських порід і будівельних матеріалів методами лінійної і радіальної фільтрації азоту, гасу і мінералізованої води.
12 Капілярометричні дослідження Забезпечує визначення структури пустотного простору методом центрифугування.
13 Дослідження складу пластового флюїду Забезпечує визначення складу пластового флюїду (на герметизованих зразках керну) за допомогою апарату Закса.
14 Електрометричні дослідження Забезпечує визначення питомого електричного опору гірських порід і будівельних матеріалів при різних ступенях водонасичення в атмосферних умовах та при фізичному моделюванні пластових умов.
15 Акустичні дослідження Забезпечує визначення швидкості пружних хвиль (інтервальний час) гірських порід і будівельних матеріалів при різних ступенях насичення в атмосферних умовах та при фізичному моделюванні пластових умов.
16 Дослідження пружних властивостей Забезпечує визначення: міцнісних властивостей гірських порід, в тому числі на «розрив» і «стиснення» при фізичному моделюванні гідророзриву пласта; міцнісних властивостей гірських порід та будівельних матеріалів, в тому числі основ фундаментів при будівництві важливих інженерних споруд.
17 Лабораторні радіометричні дослідження Лабораторний радіометричний аналіз проб гірських порід, руд, ґрунтів, будівельних матеріалів та харчових продуктів, з визначенням вмісту в них природних та штучних радіонуклідів шляхом визначення їх альфа-, бета- та гамма-активності.
18 Польові радіометричні дослідження Комплекс польових радіометричних досліджень включає: оперативну оцінку радіаційної обстановки території; радіоекологічний моніторинг територій; радіометричні зйомки різних масштабів; шпурові гамма-дослідження; визначення гамма-фону в житлових і виробничих приміщеннях.
19 Радонометричні дослідження Забезпечують: визначення об’ємної активності радону в житлових і виробничих приміщеннях; оцінка поверхневого потоку радону на будівельних майданчиках; визначення об’ємної активності радону в джерелах водозабезпечення; еманаційні зйомки різних масштабів; еманаційний моніторинг.